A húgyhólyag és a vese betegségeiben használatos gyógynövények
A feldolgozás a Springer Hungarica Kft. 1991-ben kiadott Herbatár-sorozata alapján készült. A sorozat szerzője Mannfried Pahlow német gyógyszerész, aki több jelentős gyógynövény-szakkönyv szerzője.
Prosztatapanszok
Prosztataneurózis
A prosztataneurózis tünetei hasonlóak a nők gyakori vizelési panaszaihoz. Természetellenes vizelési ingerek jelentkeznek annak ellenére, hogy a hólyag nem telt. Az orvosi vizsgálat azt bizonyítja, hogy nincs szó a prosztata (dülmirigy) gyulladásáról. Ez is egy funkcionális zavar, nincs egyensúly a hólyagzáró izomzat és a hólyag kiürítését szolgáló izomzat működése között. Ha ehhez még a hólyagizomzat gyengülése is járul, akkor kialakulnak az előbb említett panaszok. A terápiára ebben a kórképben is azok a gyógynövények alkalmasak, amelyek stabilizálják a vegetatív idegrendszert és tonizáló (erősítő) hatásúak. Tehát: az ezerjófű, az orbáncfű, a komlótoboz, a citromfű, a macskagyökér és a kamilla. Itt is ugyanazt a teát ajánlom, mint amit a gyakori vizeléssel foglalkozó fejezetben leírtam. Az elkészítés és az alkalmazás is ugyanaz. Az ott említett Sabal serrulata homeoterapeutikum, de főleg a szénavirággal készült ülőfürdő. Végezetül utalok az előbbi fejezetben említett általános viselkedési szabályokra is.
Prosztatamegnagyobbodás (a prosztata adenómiája)
Idősebb korban sok férfi prosztatája (dülmirigye) megnagyobbodik. Ez a kis kerek szerv a hólyag és a húgycső átmeneténél található, ezért megnagyobbodása vizeletürítési zavarokat okoz. Tünete a gyakori vizelési inger, a gyenge vizeletsugár, a hólyag tökéletlen kiürülése, esetleg a vizelet elakadása. A betegség kialakulása egyénenként különböző; néha a dülmirigy igen lassan növekszik, néha gyorsabban, néha a növekedés hirtelen megáll, máskor pedig olyan erőteljes és gyors a növekedés, hogy műtétre van szükség. Nem zárható ki a rosszindulatú megnövekedés, tehát a prosztatarák sem. Figyelem! Menjen orvoshoz, ha vizelési zavarai vannak, hogy kizárhassák a rákot. A szűrővizsgálatokat feltétlenül vegye igénybe! Ha bebizonyosodott, hogy a mikciós (vizelési) zavarok csupán prosztataadenóma (jóindulatú dülmirigy-megnagyobbodás) következményei, akkor beszéljük meg az orvossal a gyógynövényes kezelés lehetőségeit. Ennek ugyanis csak akkor van helye, ha a betegség még a kezdeti stádiumban van. Az a tapasztalat ugyanis, hogy néhány gyógynövény a vizelési panaszokat csökkenti, de a prosztatamegnagyobbodás visszafejlődése tudományosan nem bizonyított. Ajánlom a csalánt (mind a levelét, mind pedig a gyökerét), a tökmagot és a rezgő nyárfa rügyét. A Sabal serrulata mint homeoterapeutikum is szóba jön.
A csalántea fokozza a vizeletképzést és csökkenti a vizelési panaszokat. Hosszas alkalmazása sem kifogásolható. A csalán leveléből a teát másképpen készítjük, mint a gyökeréből. Levéltea készítése: 2 púpozott teáskanál csalánlevelet 1 liter forrásban lévő vízzel felöntünk, 10-15 percig áztatjuk, majd leszűrjük. Alkalmazása: Naponta 3-5 csészényit iszunk. A csalán gyökeréből készült teát, ami még erősebb hatású, főzéssel készítjük. Gyökértea készítése: 2 púpozott teáskanál teljes csalángyökeret 1 liter hideg vízzel öntjük fel, lassan forrásig melegítjük és 1 percig forraljuk, végül 10 percig áztatjuk, majd leszűrjük. Alkalmazása: Naponta 3-5 csészényit iszunk. A csalánteához hasonló hatása van a füzikéből készült teának. A kisvirágú fajtákat használjuk. Segíthet az enyhe prosztatapanaszokban. Az azonban, amit a füzike hatásához a népi gyógyászat hozzátett (hogy a prosztatamegnagyobbodást visszafejleszti, sőt még a prosztatarákot is gyógyítja), csak egy szép óhaj. Nagy gondatlanság lenne, ha ebben hinnénk, és ezért az orvosi kezelést elhagynánk.
Tapasztalataim szerint a csalán hatása jobb, mint a füzikéé, és a füzike mellékhatásai is kevésbé ismertek. Megállapítható, hogy tartós használat esetében a füzike gyomor- és bélpanaszokat okoz. Ha a füzikét mégis ki akarja próbálni, kérje ki előbb az orvos tanácsát. Elkészítése: 2 púpozott teáskanál teljesen felaprózott drogot 1 liter forrásban lévő vízzel felöntünk, 15 percig áztatjuk, majd leszűrjük. Alkalmazása: Naponta 2-3 csészényit iszunk.
A rezgő nyár rügye (Populus tremula) az összes eddigi teaféle kiegészítőjeként szolgálhat, növeli az értéküket, erősíti a hatásukat. Érdemes kipróbálni a következő teakeverékeket!
- Teakeverék prosztatapanaszokra (1.):
- csalánlevél 20 g
- rezgő nyárfa rügye 20 g
- füzikehajtás 20 g
Alkalmazása: Naponta 3-4 csészényit iszunk a teából.
- Teakeverék prosztatapanaszokra (2.):
- csalángyökér 30 g
- rezgő nyárfa rügye 10 g
- pitypanggyökér 10 g
Elkészítése: 2 púpozott teáskanál keveréket 1 liter hideg vízzel felöntünk, forrásig melegítjük, majd további forralás nélkül 5 percig állni hagyjuk, végül leszűrjük. Alkalmazása:Naponta 2-3 csészényit iszunk 2-3 héten keresztül.
- Teakeverék prosztatapanaszokra (3.):
- pitypanggyökér és -hajtás 20 g
- csalánlevél 20 g
- kamillavirág 20 g
- citromfű 20 g
- borsmenta 10 g
Alkalmazása: Naponta 3 csészényit iszunk. Ezt a keveréket kezdődő prosztatapanaszokban jelentkező enyhe vizelési zavarok fennállásakor háziteaként ihatjuk.
A tökmagkúra lényege az, hogy naponta többször 1 evőkanál tökmagot eszünk. Ennek a természetes gyógymódnak tartós alkalmazásakor sincs mellékhatása. A hatásossága bizonyított, bár a hatás magyarázata még eddig hiányos. Hatására a hólyag kiürülése tökéletesebb lesz, a vizeletsugár erősödik, a vizelés sem szakad meg, a hólyagban kevesebb a visszamaradt vizelet, a hólyag és a húgycső kellemetlen nyomásérzése megszűnik vagy már nem lesz kellemetlen. A betegek gyakran elmondják, hogy a prosztatamegnagyobbodás lassúbbodik vagy teljesen megszűnik. Objektív leletek azonban még nem állnak rendelkezésre a prosztatamegnagyobbodás visszafejlődéséről. A házikertekben termesztett tök magja sajnos nem ad hatásos magot. Jobb, ha azt a tökmagot fogyasztjuk, amit gyógyászati célra termesztenek. Magyarországon a Peponen nevű tökmagolaj-készítmény kapható a gyógyszertárakban és a szaküzletekben.
 |
|
|
 |
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik a szakember véleményét, tanácsát. Ezért az olvasottak alapján ne kísérletezzen az öngyógyítással! Ha egészségi állapotában kedvezőtlen változást észlel, forduljon orvoshoz |
|
Kommentáld!